A jelenlegi struktúrában valószínűleg nem ébred öntudatra a mesterséges intelligencia (MI) - hangsúlyozta Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos a Bold Truth About Hungary című, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár által készített podcast csütörtökön közzétett adásában.
Palkovics László a műsorban elmondta, hogy saját tudattal rendelkező MI-t véletlenül nem lehet létrehozni, csak direkt.
Kérdésre válaszolva kitért arra is: az, hogy ki, milyen modelleket tud létrehozni, s milyen gyorsan tudja tanítani ezeket, ahhoz alapvetően négy dolog kell: az egyik az adat, amihez valamilyen formában hozzá kell férni, s ezen a téren egy állam - különösen a magyar - jól áll, hiszen rengeteg információt halmoz fel. Szükség van továbbá számítási teljesítmény ahhoz, hogy gyorsan tudjunk számolni, sok adatot tudjunk tárolni. Kell hozzá egy értelmezhető jogszabály és pénzügyi környezet, és a negyedik dolog, a szándék, meg a tehetség, ami körülírja a felhasználás lehetőségeit. "Na most, ebből a négy dologból nekünk egyébként mindenünk megvan" - mondta Palkovics László.
MI – az energetikai háttér a fontos
Közölte azt is, hogy ma is van több kisebb méretű szuperszámítógépünk, mint például a Komondor, egy 5 petaflopos gép, ami Debrecenben működik, de volt korábban az OTP-nek egy szuperszámítógépe, amelyen létrehozták az első nagy magyar nyelvű modellt, illetve most fogja hamarosan kiírni a közbeszerzési eljárást egy 20 petaflopos, Levente nevezetű gépre.
A számítási és a tárolási kapacitás kapcsán Palkovics László szerint az energetikai háttér a fontos, s ezen a téren Magyarország jól áll: az az energiamix, amivel rendelkezünk, az éppen egy szuperszámítógépnek az igényét tudja leképezni.
Mikor térülnek meg az MI-szuperszámítógépek?
Hozzátette, hogy ezek a gépek akkor térülnek meg, ha folyamatosan működnek, tehát éjjel-nappal energiára van szükségük, de nem mindegy, hogy a felhasznált energia milyen színű, tehát mennyire karbonmentes, mennyire megújuló, mennyibe kerül, lehet-e tárolni.
Egy felvetésre, miszerint legyen-e magyar gyártású, magyar nyelvű modell, Palkovics László azt válaszolta, hogy nyilvánvalóan ez a modell a nyelvi szinten nem lesz versenyképes a nagy nemzetközi modellekkel, de egy csomó területen meg igen.
Az a lényeg, hogy milyen adatokon képeztük ezt a modellt, s ebben Magyarországnak szerencséje van, mert vannak strukturált adataink a magyar mezőgazdaságról, például a magyar agráriumról, a magyar erdőtudományról vagy a vadgazdálkodásról, az egészségügyről, és ott van a KSH is.
Digitális Állampolgárság Program – az embereket „követik”?
Megjegyezte, hogy csak a levéltárnak van 300 kilométernyi papír adata, de ezeket föl kell dolgozni, digitalizálni kell, és utána lehet használni.
Mint mondta, nem kell tartani attól, hogy a Digitális Állampolgárság Programmal az embereket „követik”; ez egy nagyon jó szolgáltatás, amely egyszerűsíti, olcsóbbá, pontosabbá teszi az állam működését, és kényelmesebbé teszi az emberek életét.
Forrás: MTI, illusztráció: Palkovics László FB oldala


Az fmbusiness.hu létesítményüzemeltetési portál.



