Csökkentés, újrafelhasználás, újrahasznosítás. A 3 R-t (Reduce, Reuse, Recycle) már mindenki jól ismeri, ez képezi az alapját a körkörös gazdaságnak is. De mit is takar pontos a körforgásos gazdaság, és miért előnyös ezt az FM-szakmában is alkalmazni?
Tisztázzuk, mi is az a körkörös gazdaság!
A körkörös gazdaság fogalom létrejöttével nincs új a nap alatt, csupán a már meglévő törekvéseket foglalta egybe, tehát jóval többet jelent, mint az újrahasznosítás önmagában. Nem új nézetről van szó, egyszerűen csak arról, hogy visszatérünk egy olyan állapotba, ahol a természet rendjét tiszteljük. Sokkal több ez az újrahasznosításnál. Többnek is kell lennie, mert a jelenlegi modell nem működik, és hamarosan ökoszisztémák összeomlásához vezet, a globális felmelegedés súlyosbodásáról és a hulladékproblémáról nem is beszélve – vezeti fel összefoglaló cikkében a témát a Greendex.
Ennek az új modellnek a létrejöttét többek között Kína 2018-as döntése is elősegítette, amelyben kijelentették, hogy nem vesznek át műanyag hulladékot más országoktól. Ezt követte az EU bejelentése is, amely szerint a tiszta és újrahasznosításra szánt műanyag hulladékon kívül nem szállítanak más műanyag szemetet nem OECD-tagországokba, ez pedig a hulladékégetést is fellendítette. Ezeknek köszönhetően egyre sürgetőbbé vált az igény egy új berendezkedésre.
Így jött létre egy új termelési és fogyasztási modell, a körforgásos gazdaság, melynek alapja a hulladék minimalizása és az alapanyagok felhasználása a lehető leghosszabb ideig, amelynek célja, hogy megnövelje a termékek élettartamát, hogy azok minél tovább körforgásban maradhassanak.
A jelenlegi rendszer már nem alkalmas arra, hogy még sokáig biztosítsa az egyre növekvő igényeket, és a nyersanyagforrások csökkenésének is arra kellene ösztönöznie a döntéshozókat, hogy átálljanak a körforgásos szemléletre.
A naponta használt anyagok előállítása a szén-dioxid-kibocsátás 45%-áért felelős
Az tehát egyértelmű, hogy fenntarthatóság érdekében elengedhetetlen lépés az anyagok körforgásban tartása a lehető leghosszabb ideig, ám milyen előnyökkel járhat ez még? A hulladékminimalizálás és az újrafelhasználás pénzt takaríthat meg a cégeknek, ami a jelenlegi helyzetben különösen fontos szempont lehet. Mindemellett a körkörös gazdaságra való átállásra ösztönzéssel az EU versenyképessége is nőne, és megközelítőleg 0,5%-os GDP-növekedés és 700.000 új munkahely létrejötte lenne várható. De nem utolsó szempont a vásárlói elégedettség növekedése sem, hiszen jobb minőségű, tovább használható termékekkel ez könnyebben elérhető.
Körforgásos gazdaság 3 pillére a létesítményüzemeltetésben:
1. Megfelelő hulladékkezelés
A 3R mint a körforgásos gazdaság alapja már régóta téma a létesítményüzemeltetésben is, amelyen belül az egyik fő megoldandó probléma a megfelelő hulladékkezelés bevezetése. Ennek során fontos, hogy minden hulladéktípus egyedi elbírálást igényel, éppen ezért érdemes már előre kidolgozni egy rendszert a gyakran előforduló típusokra. Irodákban például gyakori a bútorhulladék, amelynél ajánlott eladásban vagy adományozásban gondolkodni olyanok számára, akik felújítanák vagy újból felhasználnák.
Az építőipar zöldítése elkerülhetetlen, és a létesítményüzemeltetésben is gyakran merülhet fel igény felújítás iránt, ami a környezeti hatások miatt előnyösebb, mint az újjáépítés. Az építési vagy felújítási munkálatok a hulladéktermelésben is élen járnak, éppen ezért jó, ha a keletkezett felesleges anyagokkal kapcsolatban a kivitelezők más szervezetekkel is egyeztetnek a felhasználási lehetőségekről. De sokat jelenthet még a zöld alapanyagok és a környezettudatos beszállítók alapos kiválasztása is.
2. Átgondolt takarítási stratégia
A takarítás során használt anyagok és a termelődő hulladék szintén központi kérdés lehet az FM-ek számára, ha körkörös gazdaságról van szó. Korábban már írtunk arról, hogy sokat számíthat, ha olyan környezetbarát tisztítószereket választunk, amelyek újrafelhasználható, újrahasznosítható vagy komposztálható csomagolásúak, valamint amelyekhez kisebb víz- és energiafelhasználás is elegendő lehet. A választásban irányt mutathatnak az ökocímkék is.
3. Tudatos projekttervezés
A fenntartható létesítményüzemeltetés kulcsa a korai projekttervezés, amellyel elérhető lehet a legtöbb anyag újrafelhasználása vagy újrahasznosítása. Ennek érdekében már a beszerzéskor gondolni kell a termékek lehetséges élettartamára és későbbi felhasználásának lehetőségeire, de jó megoldás lehet az újrahasznosított anyagból készült berendezések és alapanyagok alkalmazása is.