A beltéri levegő kétszer, de akár ötször is szennyezettebb lehet, mint a kültéri. Ebben nagy szerepe lehet a takarításból származó vegyi anyagoknak, de a porszívóból kiáramló levegő is nagy mértékben ronthatja az általános levegőminőséget.
A nem megfelelő szűrőrendszerrel ellátott takarítógépek hozzájárulhatnak az asztmás és allergiás tünetek súlyosbításához. Magyarországon jelenleg több mint 300 000 asztmás beteg él, és ebből 15 000 eset súlyos. A becslések szerint ez a szám a valóságban az 500 000 főt közelíti meg. Az egészséges munkakörnyezet és a termelékenység megőrzése érdekében tehát az FM-ek felelőssége a megfelelő eszközök biztosítása.
Milyen a jó porszívó?
A porszívók beltéri levegőre gyakorolt hatásának minimalizálása érdekében a gyártók magas szintű szűrőrendszereket építenek be a gépekbe. Ezek felfogják a káros anyagokat és megakadályozzák, hogy azok visszakerüljenek a beltéri levegőbe. A legtöbb porszívógyártó többlépcsős HEPA-szűrőrendszerrel látja el a termékeit, ami azt jelenti, hogy a kifújt levegő útja során több szakasznál is elhelyezik ezeket a filtereket.
Mi is pontosan a HEPA-szűrő?
Egy olyan magas hatékonyságú levegőszűrő, amelynek alapfeltétele, hogy a rajta átáramló levegő legalább 99,95%-át megszűrje a káros szennyeződésektől (pl. pollen, penész, baktériumok). De léteznek ún. ULPA-szűrők is, amelyek a részecskék 99,99%-át képesek szűrni, egészen 0,12 mikronig. Ezeket általában ipari porszívókban alkalmazzák, de ritka a használatuk, ugyanis magasabb a költségük és általában csak speciális helyiségekben, például orvosi laboratóriumokban van rájuk szükség.
Elengedhetetlen a rendszeres ellenőrzés
Az épületben tartózkodók általános egészségének megőrzéséért tehát elkerülhetetlen a megfelelő porszívóberendezések alkalmazása, amihez érdemes figyelembe venni a fenti szempontok alapján a szűrők hatékonyságát.
Létesítményüzemeltetők felelőssége
Annak érdekében, hogy ezek az eszközök hosszú távon tökéletesen működjenek, a létesítményüzemeltetőknek, takarítószolgálatoknak rendszeresen ellenőrizniük kell az eszközöket, az esetleges eltömődéseket a szűrőkben. A gyártók ajánlása szerint ezt jó, ha minden egyes ürítésnél beiktatja a takarítószemélyzet, a mosható szűrők esetében pedig ajánlott havonta tisztítani azokat. Ez nemcsak a levegő tisztaságának biztosítása miatt fontos, hanem növeli a porszívó hatékonyságát és annak élettartamát is.